Support

Home > Genel

Hornet Türkiye App Store'dan kaldırıldı

Hornet’i neden Türkiye’deki Apple App Store’da bulamıyorum?

6 Ağustos 2021’de Apple, Hornet’i Türkiye’deki App Store’dan kaldırdı.

Apple, Hornet’i Türkiye’deki App Store’dan neden kaldırdı?

Apple’a Türk Hükümeti’nden, Apple’ın Hornet’i kaldırmasını talep eden bir Mahkeme Kararı sunuldu. Hornet’in Türk İnternet Kanunu’nun 9. maddesini ihlal ettiği dışında hiçbir ayrıntı verilmedi.

Hornet bu konuda ne yapıyor?

Hornet Türkiye’de yasal bir temsilci atadı ve Apple App Store’dan kaldırılma kararına itiraz edecek. Bu itiraz hem Apple’a hem de Türk Mahkemelerine yapılacaktır.

Hornet’e nasıl erişebilirim?

Hornet’i bir iOS cihazında (iPhone / iPad) kullanıyorsan, Hornet uygulamasını cihazından SİLMEYİN. Uygulamayı silersen, uygulamayı tekrar indiremeyebilirsin. App Store satın alma geçmişine gidebilir ve Hornet Uygulamasının eski bir sürümünü indirebilirsin. Ancak, uygulamanın yeni sürümlerine güncelleme yapamazsın. Alternatif olarak, Hornet hala Android’de Google Play Store’dan indirilebilir. Veya Hornet’in web versiyonuna hornetapp.com adresinden erişebilirsiniz.

Türk Hükümeti bunu neden yaptı?

Son yıllarda Türk hükümeti LGBTQ+ bireylere karşı giderek daha düşmanca bir tutum sergilemeye başladı. Hornet’e yapılan bu saldırı bunun bir parçası. Hornet, uzun zamandır Türkiye’deki queer insanlar için topluluğun son kalesi ve güvenli alanı olmuştur. Bu nedenle, Hornet açıkça queer insanlara düşman olanların radarında olmuştur. 2020 yılında ise Hornet’in alan adı hornet.com Türkiye’de engellenmiştir.

Hornet’i başka bir ülkenin App Store’undan indirmek için VPN kullanabilir miyim?

Apple, uygulama mağazasına yalnızca fiziksel olarak bulunduğun ülkeden erişmen gerektiğini açıkça belirtir. Ülkeyi değiştirmeye çalışmak Apple Kimliğin ve hesabınla ilgili sorunlara neden olabilir. Hornet bu nedenle bunu yapmanı önermiyor.

Hornet’in resmi yanıtını görüntülemek için:

https://hornetapp.com/about/hornet-turkey-app-store/

Back to all topics

Quantcast