Ruslarin seçim videosundaki uyarı: Oy Vermezseniz, Eşcinsel Olursunuz!

Ruslarin seçim videosundaki uyarı: Oy Vermezseniz, Eşcinsel Olursunuz!

Be first to like this.

This post is also available in: English Русский ไทย

Rusyada yayınlanan bir seçim propogandası videosunda, vatandaşların yakında yapılacak olan seçimlerde oy kullanmaması halinde eşcinsel’e düşebileceklerini konusunda uyarıyor.

7 Ağustosda yayınlanmış olan bir Facebook videosunda, bir bankta oturan iki erkek, otobusde seyahat ederken, pisuvarda işerken ve son olarak bir apartmana girerken, seçimler hakkında tartışırken görüntüleniyor. Yatak odalarına girdiklerinde üzerlerindeki giysileri cikartiyorlar ve biri iç çamaşırları ile yüzükoyun yatağa uzanıyor. Diğeri, kemerinin tokasını çözerken, “Onlar gidip oy versinler” diyor. “Bizim yapacak daha önemli işlerimiz var.”

Video Klip, 9 Eylül seçimlerinde oy vermeye teşvik eden bir telefon çağrısı ile son buluyor.

Bu Seçim videosunu kimin yaptığı bilinmiyor, ama bazı izleyiciler bunun arkasında hükümetin olduğunu düşünüyorlar, bilhassa Samara Bölgesinin Valisi Dmitry Azarov dan.
Bir yorumcu, “Samara bölgesinin, Politik Teknoloji Uzmanlarının her ne pahasına olursa olsun bu mücadelenin kazananını meşrulaştırmak için görevlendirildiklerini” paylaştı.

Mart 2018 Başkanlik Seçimi Öncesi yayınlanan benzer bir başka video da eğer insanlar Rusya için oy kullanmazlarsa, Rusya bir sosyal adalet kabusuna sürüklenecek ve aileler, “gay homestay” üzerinden, seyahat eden eş cinsellere kiralayacakları evlerde hep birlikte yaşamak zorunda kalacakları tezini ortaya attı.

Muhalefet lideri Alexei Navalny, sosyal medya paylaşımında “Sergei [Kiriyenko, Putin’in kurmay başkan yardımcısı] demekki ‘gay homestays’in başarısını pek beğenmiş” diyerek bir post çikti ve Navalny bu video klip için “kötünün kötüsü” yorumunda bulundu.

Rus LGBT Gurubundan Mikhail Tumasov, yayınlanan kamu duyurusunun yükselen bir trendin parçasi oldugunu söyleyerek, “LGBTIQ bireylerin anti sosyal sorumsuz insanlar olarak tanıtılmaya çalışılıyor” dedi..

Rusya, 2013 yılında “eşcinsel propogandaların” yasaklanmasına hükmederek, LGBTQ topluluğunun reşit olmayanların önünde kendini ifade etmesini engelledi, ama bir başka görüşe bu hükmün bu tarz negatif söylemleri kapsamadığı var sayılıyor. Geçtiğimiz hafta, 16 yaşındaki bir oğlan, Rusyanın sosyal medya sitesi Vkontakte’de yayınladığı delikanlilarin fotoğrafindan dolayı “reşit olmayanların gözü önünde propoganda yapmaktan” suçlu bulundu.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Quantcast