“Дамо відсіч”: Коротка історія важкої боротьби за права ЛГБТК

“Дамо відсіч”: Коротка історія важкої боротьби за права ЛГБТК

Be first to like this.

This post is also available in: English Русский

Коли справа доходить до квір-бунтів, Стоунволл навряд чи єдиний, що увійшов в історію! Протягом останніх 60 років ЛГБТК-люди піднімали шум і чинили опір жорстоким поліцейським.

Протистоячи жорстоким поліцейським рейдам або вимагаючи дій від бездушних республіканських чиновників, деякі з найважливіших перемог спільноти були здобуті через квір-протести і громадянську непокору.

Ось коротка хронологія квір-бунтів в американській історії, кожен з яких зробив свій внесок у боротьбі ЛГБТК за громадянські права:

Травень 1959 року, Лос-Анджелес: бунт в Cooper Do-nuts

queer riots cooper donuts

Перший з квір-протестів у нашому списку, як припускає історія, став першим випадком, коли група самоідентифікованих квір-людей почала опір поліції.

Cooper Do-nuts («Пончики Купера») був скромним нічним кафе в центрі Лос-Анджелеса, притоном для поліції вдень, а вночі – популярним місцем для людей, які сьогодні можуть ідентифікувати себе як трансгендери. (Очевидно, тоді термінологія була зовсім іншою.)

Одного разу вночі в 1959 році група поліцейських вирішила увійти і доколупатися до деяких відвідувачів, намагаючись заарештувати групу дрег-квін і секс-працівників. Це був далеко не перший випадок, коли поліцейські вирішили потурбувати квір-людей тільки за те, що у них вистачило нахабства показуватися на публіці; за словами тих, хто жив у той час, це було частиною давньої моделі переслідування з боку поліції Лос-Анджелеса.

Але в цю ніч натовп дав відсіч. Відвідувачі почали закидати поліцейських їжею, кавовими чашками і сміттям, поки ті не зникли в ночі. За цим послідувала коротка метушня на вулиці, поки не прибула велика група поліцейських, щоб провести ще більше арештів.

Детальніше про бунт Cooper Do-nuts читайте тут.

Серпень 1966 року, Сан-Франциско: заворушення в кафетерії Комптона

queer riots comptons cafeteria

Як і під час заворушень в Лос-Анджелесі в 1959 році, цей інцидент стався в нічному закладі, часто відвідуваному людьми з невизначеним гендером і секс-працівниками. Поліція часто чіплялася до трансгендерних людей, і до них приєдналося керівництво закладу, яке ввело додаткову плату для трансгендерних клієнтів.

В одну з ночей поліція приїхала, щоб розполохати клієнтів, і спробувала заарештувати одну жінку. Вона хлюпнула каву йому в обличчя, після чого все навколо вибухнуло руйнівною бійкою. Численну кількість людей затримали і змусили сісти в поліцейські машини, але на наступний вечір вони зібралися знову — на цей раз, щоб протестувати і пікетувати.

В результаті заворушень квір-люди по сусідству почали організовуватися і відстоювати свої інтереси, змусивши поліцію нарешті залишити їх у спокої.

Детальніше про заворушення в кафетерії Комптона читайте тут.

Лютий 1967 Року, Лос-Анджелес: Бунт в таверні «Чорна кішка»

queer riots black cat riots

Поліція вирішила провести рейд напередодні Нового року, проникнувши в таверну «Чорна кішка» з поліцейськими в цивільному і чекаючи до півночі, щоб побачити, хто буде цілуватися. Але поліцейські не могли встояти перед насильством, б’ючи відвідувачів під час арештів. Двох заарештованих змусили зареєструватися в якості сексуальних злочинців, тільки за поцілунки.

Через місяць жителі району зібралися, щоб висловити протест проти поліцейського насильства, організованого нещодавно сформованою групою, яка представляла інтереси ЛГБТК. Поліція відповіла на мирний протест, пославши туди озброєних поліцейських.

Детальніше про бунт в Black Cat читайте тут.

Червень 1969 Року, Нью-Йорк: Стоунволлські повстання

queer riots stonewall

Звичайно, це був один з найбільших протестів. Нью-Йоркські поліцейські регулярно вимагали хабарі від барів в обмін на те, щоб їх залишили в спокої, але одного разу вночі в 1969 році вони вирішили провести рейд. Постійні мирні відвідувачі спочатку не піднімали особливого шуму, але потім, коли почалися нові арешти, у людей з’явилося невдоволення, поки, нарешті, вони не вибухнули гнівом на поліцію.

За цим послідували кілька ночей заворушень і протестів в Грінвіч-Віллідж, де поліцейські постійно програвали місцевим жителям, які знали розташування вулиць краще, ніж вони.

Мирні протести влаштовувалися і раніше, але того року організатори вирішили влаштувати більш галасливий марш і демонстрацію – і так народився Прайд (Марш Рівності).

Детальніше про повстання в Stonewall читайте тут і тут.

Травень 1979 Року, Сан-Франциско: Білі Нічні Заворушення

queer riots white night riots

Після того, як Харві Мілк був вбитий Деном Вайтом, поліція Сан-Франциско згуртувалася навколо вбивці Мілка. Копи зібрали тисячі доларів для захисту Дена Вайта і носили футболки на його підтримку. Напруженість у відносинах між квір-спільнотою і поліцією і так була вже висока, але це тільки погіршувало ситуацію.

Коли Дену Вайту було винесено найм’якший з можливих вироків, місто вибухнуло. Натовп розлючених протестувальників пройшов маршем до будівлі мерії, де їх зустріла розлючена поліція. Почалися зіткнення, поліцейські машини були спалені. В помсту поліцейські марширували по Кастро, б’ючи місцевих жителів.

Місцеві лідери ЛГБТК відмовилися вибачатися, змусивши поліцію відступити від своїх переслідувань і зловживань щодо громади.

Березень 1987 року, Нью-Йорк і весь світ: ACT UP

queer riots act up

Коаліція з боротьби зі СНІДом була заснована групою квір-людей, які були розлючені тим, що урядові чиновники нічого не роблять перед лицем епідемії. Їх тактика часто була конфронтаційною: вони штурмували Волл-Стріт, вимагаючи доступніших ліків, і блокували доступ до офісів FDA, поки їх вимоги не були почуті.

В результаті урядові установи почали діяти швидше і залучати членів спільноти в процес прийняття рішень. ACT-UP, ймовірно, врятувала незліченні тисячі життів, пробиваючись перед камерами новин і змушуючи політиків діяти.

Детальніше про ACT UP читайте тут.

Березень 1990 року, по всій території Сполучених Штатів: Queer Nation («Квір-нація»)

queer riots queer nation

Ця група розвинулася з ACT UP, у відповідь на насильницьку дискримінацію та злочини на ґрунті ненависті. Їхні гасла включали в себе «лесбухи і педики дають відсіч» і знамениту речівку «ми тут, ми квіри, звикайте до цього».

Їх дії безумовно привертали увагу; вони організовували флешмоби задовго до того, як цей термін взагалі існував, влаштовували поцілунки на Оскарах і організовували масові марші в Техасі.

Лютий 2014 року, Айдахо: Add the Words

queer riots add the words

Один з останніх проривних протестів активістів ЛГБТК стався в штаті Айдахо, одному з багатьох штатів, який не захищає людей за ознакою сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності. У 2010 році була створена група під назвою «Add the Words, Idaho» («Додай слів, Айдахо») з місією закріплення закону штату про права людини.

Після кількох років безуспішних спроб домогтися реформи вони перейшли до більш конфронтаційного підходу. Учасники блокували входи до сенату штату Айдахо протягом двох годин, десятки людей були заарештовані. Через кілька днів вони повернулися з маршем, а на третій день почали чинити тиск на законодавців, щоб ті внесли зміни.

На п’ятому заході протестувальники знову блокували входи, і було проведено ще більше арештів. Нарешті Палата представників висунула законопроект, але республіканці заблокували його проходження.

Уроки з цих минулих квір-бунтів зрозумілі: звільнення квір-людей часто вимагає конфронтаційних дій (і відсторонення республіканців від влади). Важливо мати це на увазі, коли ми думаємо і обговорюємо, як ЛГБТК-спільнота та інші групи борються за свої права.

А ви раніше знали про ці квір-заворушеннях?

Використане зображення вгорі від Leonard Fink

Переклав на українську користувач Hornet @idgaf5

Related Stories

Ми зібрали найбільш гейські K-Pop моменти заради вашого задоволення
Розпізнаємо своїх за допомогою публікацій в соцмережах
7 гей-манґа книг, екранізацію яких ми б із задоволенням подивилися
"Джо Белл" з Марком Волбергом в головній ролі - невдала спроба створити соціально значущий фільм про цькування і знущання
Quantcast