Заглянемо під рушник: 500-річна історія гей-саун

Заглянемо під рушник: 500-річна історія гей-саун

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Русский ไทย 繁體中文

Холодного лютневого ранку, 115 років тому, в цей день поліція Нью-Йорка провела свій перший офіційний рейд на гей-баню. «Сильне збудження серед 60 людей всередині», – йдеться в репортажі «Нью-Йорк Таймс» від 22 лютого. «Поведінка деяких з тих, хто часто відвідував цей заклад, була сумнівною».

Поліція шпигувала за чоловіками в готелі Ariston Hotel Baths вже кілька днів. Проникнувши в заклад, вони були приголомшені. Трохи пізніше у своїх свідченнях поліція повідомила, що була свідком анального сексу. Одинадцять осіб були звинувачені у вчиненні кримінальних злочинів, а 37, зрештою, були заарештовані.

Це було першим випадком, коли поліція здійснила набіг на гей-баню в Америці, але звичайно, цим все не закінчилося.

Традиція купання геїв чоловічої статі починається з 15-го століття. Але є дані, що одностатеві купання були зареєстровані вже в 6 р. до н.е. В кінці 1400-х років поліція у Флоренції, Італія, спостерігала за гомосексуальною діяльністю і «підозрілими хлопцями» в лазнях. У 1800-х роках поліція Парижа здійснила наліт на баню і заарештувала шістьох.

Як заклади, лазні завоювали популярність в минулому столітті, частково через зростаючу популяцію геїв, у яких не було місця, де вони могли б збиратися публічно. Ризик поліцейських облав утримував деяких чоловіків від відвідування гей-бань, але в кінцевому результаті, потреба в близькому спілкуванні переважувала небезпеку, яку представляла поліція.

Додатково | 10 речей, які я дізнався працюючи в гей-бані

Через облави, звичайно, лазні Нью-Йорка не закривалися. Деякі з них, такі як Бані Еверард (працюють з 1888 року), отримали репутацію одних з найбільш популярних місць для зустрічей квiр спільноти Нью-Йорка. Пожежа в 1970-х роках пошкодила будівлю, але її знову відкрили.

Потім були лазні «Лафайєт», якими керували Гершвіни і які часто відвідував видатний художник Чарльз Демут. Неподалік Penn Post Baths пропонували менш формальний, більш ексгібіціоністський простір.

Незважаючи на пережиті 100 років переслідування з боку поліції, гей-лазні Нью-Йорка не витримали гомофобії мера Еда Коха, який закрив більшість з них під час епідемії ВІЛ. (Сьогодні багато міст фактично визнають лазні життєво важливими інструментами для боротьби з ВІЛ, надаючи медичні послуги там, де вони найбільше потрібні.)

Лазні дійсно отримали пік популярності в 1950-х роках у Сполучених Штатах. Після Другої світової війни стала формуватися більш потужна підпільна гей-культура, частково завдяки товаришуванню, яке квір-солдати знайшли в армії. Лазні надали цим чоловікам безпечне місце для зборів. Менш ризиковані, ніж зустрічі на публіці, постійні клієнти знали один одного і могли самостійно регулювати обстановку, піклуючись про безпеку один одного.

Гей-лазні були не просто місцем для сексу. Багато установ надавали додаткові розваги, напої та всілякі соціальні заходи, які були розраховані на квір-чоловіків, які небажали ходити в бар. У 1980-х роках у багатьох банях Нью-Йорка навіть проводили реєстрацію виборців.

Додатково | Екскурсія в найстарішу гей-лазню в Чикаго, яка проіснувала 44 роки (відео)

Сьогодні гей-лазні стикаються з величезними проблемами із закриттям. Багато хто все ще бореться зі стигмою, яку їм чіпляють моральні хрестоносці, котрі боролися з лазнями в найгірші роки епідемії ВІЛ. І онлайн-можливості знайомств для квірів замінили фізичні місця зустрічей. Деякі міста, в тому числі Сан-Франциско, продовжують їх забороняти.

Переслідування з боку поліції продовжує залишатися загрозою і донині. Поліція Далласа здійснила наліт на клуб у 2010 році; у 2008 році в Пекіні було багато рейдів. Навіть у містах, де вони законні, постійним відвідувачам було б непогано бути напоготові і стежити за тим, що правоохоронні органи досі звертають увагу на геїв.

З часу першого американського рейду, можливо, пройшло більше століття, але прогрес ще не досягнутий.

Що ви думаєте про наш маленький урок історії про гей-лазні? Хочете розповісти свою історію? Дайте нам знати!

Ця історія була вперше опублікована 18 лютого 2018 року.

Переклав українською користувач Hornet Slava

Quantcast